EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Stopa bezrobocia jest jednym z ważniejszych wskaźników makroekonomicznych, dającym wyraźny sygnał o sytuacji ekonomicznej danego kraju

Kraj:USA
Wpływ:wysoki
Aktualna wartość:6.67
Poprzednia wartość:6.97
Zmiana: 0.3 strata
Wartość minimalna 0 (Nov -0001)
Wartość maksymalna: 10.8 (Dec 1982)
Stopa Bezrobocia - USA

Zasada ogólna:

Dane o bezrobociu są dobrym wskaźnikiem sytuacji ekonomicznej Stanów Zjednoczonych. Poprawa sytuacji ekonomicznej jest odzwierciedlona m.in. poprzez malejącą stopę bezrobocia. Przedsiębiorstwa będą bardziej skłonne do zatrudnienia gdy oczekują wzrost popytu na oferowane przez nich produkty i usługi. Poprawa sytuacji ekonomicznej przyciąga kapitał zagraniczny doprowadzając do aprecjacji waluty.

Miesięczny raport na temat bezrobocia jest fragmentem bardziej szczegółowego raportu pt. “Current Population Survey (CPS)” przygotowywanego  przez Bureau of Labour Statistics.

 

Raport ten uwzględnia poziom zatrudnienia, stopę bezrobocia, dochody, godziny pracy i inne informacje. Zmiany wprowadzone od stycznia 2011 umożliwiają uwzględnienie dłuższych okresów bezrobocia, do 5 lat (uprzednio do 2 lat).

 

Zmiana ta jest związana ze skutkami kryzysu gospodarczego obserwowanego w USA od 2007 r.

 

Stopa bezrobocia jest dobrym wskaźnikiem aktualnej sytuacji ekonomicznej w Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwa zwiększają zatrudnienie gdy sytuacja gospodarcza poprawia się, natomiast zmniejszają je w momencie jej pogorszenia. Wpływ tych informacji na rynek finansowy jest bardzo istotny, ponieważ  przedsiębiorstwa rozwijając się zwiększają zatrudnienie i poziom inwestycji na rynkach kapitałowych zwiększa się, doprowadzając tym samym do aprecjacji waluty.

Z drugiej strony, kiedy obserwowany jest zastój gospodarczy w Stanach Zjednoczonych, inwestorzy wycofują swoje pieniądze z rynku kapitałowego, wyprzedając dolara amerykańskiego  doprowadzając do jego deprecjacji.

Częstotliwość publikacji

Sytuacja o zatrudnieniu jest publikowana przez Bureau of Labour Statistics w następnym miesiącu po miesiącu którego raport dotyczy, zazwyczaj trzy tygodnie po zakończeniu.

12.08.2015 | Puls Rynku - Chiny dalej straszą na rynkach

Wczorajsza dewaluacja juana wywołała mocny blisko 4% spadek chińskiej waluty, co spowodowało duże zawirowanie na globalnych rynkach, a co z tym idzie obniża prawdopodobieństwo wrześniowej podwyżki stóp procentowych w USA. Walka Chin o zwiększenie atrakcyjności lokalnego eksportu może być ryzykiem dla zwiększenia obaw na temat dezinflacji, co wynikałoby z faktu zalania rynku tańszymi chińskimi produktami. Można będzie również zauważyć spadek popytu na produkty importowane między innymi z krajów europejskich, co jest po części powodem wyraźnego spadku indeksów ze starego kontynentu. Tylko w trakcie dwóch ostatnich sesji doszło do ponad 500 punktowego spadku notowań DAXa, który testuje obecnie rejon 1100,00 pkt.

czytaj

02.06.2015 | Puls rynku – Ropa w oczekiwaniu na piątek

Wypowiedź saudyjskiego Ministra ds. Ropy Ali al-Naimi'ego o spodziewanym wzroście światowego popytu na ropę w drugiej połowie roku zaowocowało wczoraj na ropie WTI atakiem na okolice piątkowego szczytu na poziomie 60.60 USD.

czytaj

18.06.2014 | Płytka korekta na palladzie

Strajk pracowników producentów palladu w Republice Południowej Afryki, który trwa już od stycznia, sprawił, że cena tego cennego metalu dotarła do 862.23$ za uncję, czyli poziomu szczytu z lutego 2011r.

czytaj

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij