EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

PPI może być rozumiany jako poziom inflacji z punktu widzenia producentów ze Stanów Zjednoczonych

Kraj:USA
Wpływ:wysoki
Aktualna wartość:3.1
Poprzednia wartość:1.7
Zmiana: 1.4 strata
Wartość minimalna (May 2013)
Wartość maksymalna: 9.9 (Jul 2008)
PPI - Zmiana cen sprzedaży produktów

Zasada ogólna:

PPI koncentruje się na produkcji amerykańskich producentów, wyklucza przywóz, podatek  od sprzedaży towarów i usług i podatek akcyzowy. Koncentruje się na dochodzie, który otrzymuje producent wyrobów.

Wskaźnik PPI odzwierciedla zmiany cen sprzedaży produktów wytwarzanych przez krajowych producentów. Wskaźnik PPI uwzględnia wszystkie produkty i usługi wytworzone przez producentów ze Stanów Zjednoczonych.

 

Koszyk dóbr uwzględnia zarówno produkty, jak i usługi nabywane przez producentów, które traktowane są “surowce” w procesie wytwarzania. Wartość cenowa brana pod uwagę dla wskaźnika PPI to dochód osiągnięty przez producenta, nie uwzględniający podatków oraz akcyzy z uwagi na fakt, iż nie stanowią one części przychodu. Ważne jest aby pamiętać, że produkty i usługi nabyte przez konsumentów bezpośrednio od producentów lub od pośredników są również uwzględnione w tym wskaźniku.

 

CPI, w przeciwieństwie do PPI, zawiera wszelkiego rodzaju podatki, gdyż są one niezbędnym wydatkiem konsumenta. Podstawową różnicą między PPI a CPI jest to, że pierwszy wskaźnik jest stosowany do zmiany rzeczywistego wzrostu w produkcji, natomiast drugi do regulacji przepływów przychodów i wydatków związanych z kosztami utrzymania.

 

PPI jest podobnym wskaźnikiem ekonomicznym pod względem interpretacji jak CPI, głównie w celu pomiaru inflacji. Ogólnie rzecz biorąc, wzrost inflacji oznacza spadek siły nabywczej waluty danego kraju, co doprowadza do jej deprecjacji.

Z drugiej strony wzrost inflacji może także doprowadzić do wzrostu nominalnych stóp procentowych, co może przyciągać uwagę inwestorów zagranicznych tą walutą i ostatecznie oznaczać jej aprecjację.

 

Częstotliwość publikacji

Pierwsze publikacje danych za dany miesiąc, jak i ostateczne wartości z ostatnich 4 miesięcy (ostateczne dane) są dostępne w następnym miesiącu, zazwyczaj w drugim pełnym tygodniu.

12.08.2015 | Puls Rynku - Chiny dalej straszą na rynkach

Wczorajsza dewaluacja juana wywołała mocny blisko 4% spadek chińskiej waluty, co spowodowało duże zawirowanie na globalnych rynkach, a co z tym idzie obniża prawdopodobieństwo wrześniowej podwyżki stóp procentowych w USA. Walka Chin o zwiększenie atrakcyjności lokalnego eksportu może być ryzykiem dla zwiększenia obaw na temat dezinflacji, co wynikałoby z faktu zalania rynku tańszymi chińskimi produktami. Można będzie również zauważyć spadek popytu na produkty importowane między innymi z krajów europejskich, co jest po części powodem wyraźnego spadku indeksów ze starego kontynentu. Tylko w trakcie dwóch ostatnich sesji doszło do ponad 500 punktowego spadku notowań DAXa, który testuje obecnie rejon 1100,00 pkt.

czytaj

02.06.2015 | Puls rynku – Ropa w oczekiwaniu na piątek

Wypowiedź saudyjskiego Ministra ds. Ropy Ali al-Naimi'ego o spodziewanym wzroście światowego popytu na ropę w drugiej połowie roku zaowocowało wczoraj na ropie WTI atakiem na okolice piątkowego szczytu na poziomie 60.60 USD.

czytaj

18.06.2014 | Płytka korekta na palladzie

Strajk pracowników producentów palladu w Republice Południowej Afryki, który trwa już od stycznia, sprawił, że cena tego cennego metalu dotarła do 862.23$ za uncję, czyli poziomu szczytu z lutego 2011r.

czytaj

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij