EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Decyzje o stopach procentowych są jednym z najważniejszych czynników wpływającym na gospodarkę Stanów Zjednoczonych

Kraj:USA
Wpływ:wysoki
Aktualna wartość:0.25
Poprzednia wartość:0.25
Zmiana: 0 strata
Wartość minimalna 0 (Nov -0001)
Wartość maksymalna: 6.5 (May 2000)
FOMC - Stopy procentowe

Zasada ogólna:

Oświadczenie wydane po ustaleniu stóp procentowych mogą mieć większe znaczenie niż rzeczywisty poziom stóp procentowych.

 

Chociaż powszechnie określa się, że zmiany stóp procentowych są wydane przez FED, to w rzeczywistości są one ogłaszane przez Federal Open Market Committee – odpowiedzialny za operacje otwartego rynku osiem razy do roku, tylko po jego posiedzeniach.

 

Komitet FOMC składa się z 12 członków, z czego siedmiu z nich to członkowie zarządu systemu rezerw federalnych oraz prezes banku federalnego Nowego Jorku. Pozostałych 4 członków to prezesi banków federalnych wyznaczeni na roczną kadencję.

 

Główne stopy procentowe ustalone przez FOMC są odpowiedzialne za sterowanie inflacją zgodnie z polityka pieniężną określoną przez FED. Jedna z kluczowych stóp to stopa Overnight oraz stopa “referencyjna” (Federal Reserve's Cash Rate Target). Ta ostatnia ma istotny wpływ na stopy procentowe związane z pożyczkami, kredytami i obligacjami.

 

Rzeczywiste zmiany w stopach procentowych mają bezpośredni wpływ na dolara amerykańskiego. Jednak oczekiwania rynku co do przyszłej polityki pieniężnej odgrywają bardziej znaczącą rolę dla rynku. W takich warunkach, każda pośrednia informacja, która może dostarczyć podpowiedzi na temat polityki pieniężnej FED, wpływa na oczekiwania rynkowe co do stóp procentowych i jeszcze bardziej może wpływać na wartość dolara amerykańskiego.

 

Zazwyczaj wzrost stóp procentowych lub oczekiwanie takiego wzrostu stanowią podstawę fundamentalna (makroekonomiczna) do wzrostu wartości dolara. Malejące stopy procentowe mogą mieć negatywne skutki na walutę amerykańską.

 

Częstotliwość publikacji

Deklaracje i decyzje co do poziomu stóp procentowych wydawane są osiem razy do roku zgodnie z harmonogramem FED.

12.08.2015 | Puls Rynku - Chiny dalej straszą na rynkach

Wczorajsza dewaluacja juana wywołała mocny blisko 4% spadek chińskiej waluty, co spowodowało duże zawirowanie na globalnych rynkach, a co z tym idzie obniża prawdopodobieństwo wrześniowej podwyżki stóp procentowych w USA. Walka Chin o zwiększenie atrakcyjności lokalnego eksportu może być ryzykiem dla zwiększenia obaw na temat dezinflacji, co wynikałoby z faktu zalania rynku tańszymi chińskimi produktami. Można będzie również zauważyć spadek popytu na produkty importowane między innymi z krajów europejskich, co jest po części powodem wyraźnego spadku indeksów ze starego kontynentu. Tylko w trakcie dwóch ostatnich sesji doszło do ponad 500 punktowego spadku notowań DAXa, który testuje obecnie rejon 1100,00 pkt.

czytaj

02.06.2015 | Puls rynku – Ropa w oczekiwaniu na piątek

Wypowiedź saudyjskiego Ministra ds. Ropy Ali al-Naimi'ego o spodziewanym wzroście światowego popytu na ropę w drugiej połowie roku zaowocowało wczoraj na ropie WTI atakiem na okolice piątkowego szczytu na poziomie 60.60 USD.

czytaj

18.06.2014 | Płytka korekta na palladzie

Strajk pracowników producentów palladu w Republice Południowej Afryki, który trwa już od stycznia, sprawił, że cena tego cennego metalu dotarła do 862.23$ za uncję, czyli poziomu szczytu z lutego 2011r.

czytaj

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij