EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Wskaźnik PMI dostarcza dokładnych danych na temat produkcji przemysłowej w stosunku do oficjalnych danych opublikowanych przez EUROSTAT

Kraj:Strefa EURO
Wpływ:średni
Aktualna wartość:53.4
Poprzednia wartość:53
Zmiana: 0.4 strata
Wartość minimalna 0 (Nov -0001)
Wartość maksymalna: 54.6 (May 2011)
Wskaźnik produkcji – PMI

Zasada ogólna:

Analitycy uważają PMI jako najlepszy wskaźnik do określania przyszłego poziomu stóp procentowych.

PMI jest publikowane przez Markit Economics, podmiot specjalizujący się w opracowywaniu badań gospodarczych oraz wskaźników ekonomicznych.

 

PMI jest dostępny dla 26 krajów i regionów kluczowych, takich jak strefa euro czy tzw. BRIC's i jest wykorzystywany przez banki centralne w różnych krajach jako jeden z czynników wpływających na decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych.

 

Ekonomiści wykorzystują wskaźnik PMI aby dokładnie prognozować inne oficjalne dane,  takie jak PKB. Kluczowymi cechami PMI są: jest to wskaźnik oparty na faktycznych danych, a nie na opiniach, wyrażeniach lub innych subiektywnych ocenach.  PMI obejmuje  dane dotyczące prawie wszystkich sektorów prywatnej działalności gospodarczej w wielu krajach.

 

PMI jest oparte na 4 różnych sektorach, tj: produkcja, budownictwo, usługi oraz sprzedaż detaliczna, z których każdy publikowany jest w różnym czasie. PMI może być porównany do oficjalnych danych opublikowanych przez Eurostat na temat produkcji przemysłowej. Dokładność PMI jest dosyć wysoka, gdyż dane pokrywają się z tymi opublikowanymi przez Eurostat.

 

Wyższy poziom produkcji przemysłowej jest traktowany jako pozytywny sygnał rosnącej gospodarki, przyczyniając się do napływu kapitału zagranicznego i doprowadzając do umocnienia się waluty.

 

Należy jednak pamiętać, że bardzo wysoki poziomy produkcji, wraz z wysokim wzrostem PKB, może doprowadzić do przegrzania gospodarki, przynosząc wysoki poziom inflacji i zmniejszenie siły nabywczej. To ostatecznie oznacza spadek realnych stóp procentowych (stopa zwrotu) i deprecjację waluty w wyniku wypływu kapitału zagranicznego.

 

Częstotliwość publikacji

 

W zależności od sektora, PMI jest publikowany między pierwszym a trzecim dniem każdego miesiąca. Pod koniec każdego miesiąca publikowany jest szeroki PMI uwzględniający strefę euro.
 

02.07.2015 | Ważna informacja w związku z sytuacją w Grecji

Pragniemy przekazać istotną informację, w związku z ostatnimi wydarzeniami w Grecji i Strefie Euro, w szczególności dotyczącą greckiego referendum, które odbędzie się w niedzielę 5 lipca 2015 roku.

czytaj

29.05.2014 | Dyskontowanie decyzji EBC

Przewidywanie przez uczestników rynku przyszłych, możliwych zdarzeń ze strefy wspólnej waluty oraz reagowanie na publikowane dane z USA, powoduje spadek notowań EURUSD.

czytaj

28.05.2014 | Rolowanie F.PALLADIUM i F.NATGAS

Wczoraj, 27-05-2014r., po zakończeniu handlu nastąpiła zmiana terminu dostawy kontraktów bazowych dla następujących instrumentów: F.PALLADIUM i F.NATGAS.

czytaj

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij