EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Rynek papierów wartościowych - Giełda

Najciekawsze fakty:

  • Największymi giełdami papierów wartościowych na świecie są obecnie NYSE Euronext oraz NASDAQ OMX w Stanach Zjednoczonych i Tokyo.
  • Dzienny całkowity obrót giełd papierów wartościowych oscyluje wokół 250 miliardów dolarów amerykańskich.
  • Szybki wzrost chińskiej gospodarki jest odzwierciedlony w silnej pozycji giełd papierów wartościowych w Szanghaju oraz w Shenzen (znajdują się one wśród 10 największych giełd papierów wartościowych na świecie).
  • Czarny poniedziałek 19 października 1987 roku, był największym, zaobserwowanym w historii, jednodniowym spadkiem procentowym cen na giełdach papierów wartościowych. Jak dotąd nie znaleziono żadnych podstaw fundamentalnych tego wydarzenia.
  • W sierpniu 2010 roku, obrót na giełdzie papierów wartościowych w Szanghaju był 2,5 razy większy niż na NYSE Euronext w Europie mimo, że ta ostatnia posiada większą kapitalizacją.

Rynek papierów wartościowych jest znany jako świat spekulacji oraz miejsce podejmowania ryzyka w celu osiągnięcia znaczących zysków, tak jak przedstawiono to w hollywoodzkim filmie Wallstreet. Jest to miejsce gdzie rozpoczął się wielki kryzys lat 20-tych i 30-tych XX wieku i  nadal jest barometrem każdej nowoczesnej gospodarki.

 

rynek akcji | giełda | wallstreet

 

Rynek papierów wartościowych to rynek, na którym handluje się akcjami, obligacjami czy innymi papierami wartościowymi i ich derywatami. Handel jest zorganizowany na giełdzie a domy maklerskie występują jako jej członkowie. Giełdy papierów wartościowych są dla inwestorów miejscem, na którym  można osiągnąć zyski, natomiast dla emitentów są źródłem kapitału potrzebnego do rozwinięcia działalności. 

 

Dlaczego giełdy są takie popularne?

 

Od dziesięcioleci giełdy papierów wartościowych są symbolem kapitalizmu. Dla wielu osób pomysł inwestowania na giełdzie papierów wartościowych oznacza chęć osiągnięcia szybkiego, choć obarczonego ryzykiem zysku, dzięki czemu giełdy są spostrzegane jako atrakcyjne miejsce do inwestowania. Na giełdach można nabyć papiery wartościowe przedsiębiorstw znanych z codziennego życia, takich jak operatorzy telekomunikacyjni, producenci samochodów czy sprzętów domowego użytku, dzięki czemu giełdy przyciągają uwagę inwestorów - konsumentów.

 

Co wpływa na ceny papierów wartościowych na giełdzie

 

Codziennie na całym świecie media próbują tłumaczyć przyczyny zmian cen papierów wartościowych, ale zazwyczaj najlepsze wytłumaczenia pojawiają się po, a nie przed wydarzeniami, które wpłynęły na ceny na giełdach. Z punktu widzenia analizy fundamentalnej ruchy cen wynikają z oczekiwań rynkowych związanych ze wzrostem gospodarczym, inflacją, stopami procentowymi czy przychodami przedsiębiorstw.

 

Analizując sytuację na giełdach papierów wartościowych powinno uwzględnić się czynniki takie jak ceny ropy oraz innych surowców energetycznych, stabilność polityczną otoczenia, a więc i potencjalne zagrożenia, takie jak terroryzm czy wojna.

 

Więcej o analizie giełdy papierów wartościowych możesz dowiedzieć się w dziale : Analiza fundamentalna giełdy papierów wartościowych.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak można analizować wykresy i wykorzystywać je w celu podjęcia decyzji inwestycyjnej przejdź do działu: Analiza techniczna.

 


 

Instrumenty oparte o produkty giełdowe w HighSky Brokers

 

Na oferowanych przez HighSky Brokers platformach - Meta Trader 5 i Meta Trader 4 możesz zawierać transakcje na instrumentach CFD opartych na najbardziej popularnych indeksach giełdowych. Wszystkie indeksy dostępne są w jednym miejscu, z wykresami w czasie rzeczywistym

 

Pełna lista rynków składających się na bazę dla kontraktów CFD na naszej platformie, uwzględnia:

 

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij