EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Zlecenia warunkowe pozwalają automatycznie reagować na możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku.

Praktyczna wskazówka:

Zlecenia typu Limit są bardziej korzystne dla instrumentów, na których oczekiwane jest poruszanie się cen w wąskim zakresie, podczas gdy zlecenia warunkowe Stop umożliwiają korzystanie z potencjalnych przełamań cen.

 

Zlecenia warunkowe mogą być interesujące dla Inwestora, który ma określone oczekiwania co do rozwoju sytuacji na rynku. Przyjmuje się, że zlecenia typu Limit są bardziej odpowiednie dla stabilniejszych rynków, natomiast zlecenia Stop dają możliwość osiągnięcia korzyści z potencjalnych przełamań określonego zakresu cen.

 

Warunkowe zlecenia typu Limit (Buy Limit, Sell Limit)

 

Załóżmy, że Inwestor patrząc na wykres obserwuje, że cena USDCHF oscyluje w wąskim zakresie od 1.000 – 1.0200 oraz, że Inwestor zakłada/oczekuje, że sytuacja na rynku będzie przez pewien czas stabilna. Może on wtedy brać pod uwagę zlecenia warunkowe, dzięki którym wykorzystałyby taką sytuację rynkową poprzez:

 

  • Kupno, kiedy rynek jest w niższym przedziale tego zakresu cen, korzystając ze zlecenia Buy Limit na poziomie 1.0010;

oraz/lub

  • Sprzedaż, kiedy cena dojdzie do górnej części przedziału, korzystając ze zlecenia Sell Limit np. na poziomie 1.01180.

 

Zasadniczo, zlecenia warunkowe Buy Limit oraz Sell Limit mogą być brane pod uwagę wtedy, kiedy Inwestor oczekuje tymczasowego ruchu ceny w jednym kierunku (w dół, w przypadku Buy Limit lub w górę w przypadku Sell Limit) a następnie powrotu ceny do poprzedniego poziomu.

 

Zlecenia warunkowe Stop (Buy Stop, Sell Stop, Buy Stop Limit, Sell Stop Limit)

 

Zlecenia Stop mają na celu osiągnięcie korzyści  z potencjalnego przełamania zakresu konsolidacji. Zgodnie z zasadami analizy technicznej, im dłużej trwa konsolidacja, tym większy może być ruch ceny po przełamaniu. Chociaż jest to sytuacja dająca dużo możliwości, kwestią otwartą pozostaje pytanie w którym kierunku będzie przełamanie. Aby skorzystać z takiej sytuacji używając zleceń warunkowych, możliwe jest ustawienie ich w obu kierunkach.

Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że GBPUSD pozostaje w zakresie 1.53300 – 1.54030, a Inwestor oczekuje przełamania tego zakresu w najbliższym czasie. Kierunek przyszłego ruchu jest nieznany, jednak oczekuje się, że gdy dojdzie to przełamania, będzie to początek nowego trendu i ruch będzie kontynuowany.

 

W takim przypadku Inwestor może brać pod uwagę:

  • Zakup, gdy rynek wzrośnie powyżej poziomu 1.54030, ustawiając zlecenie Buy Stop np. na poziomie 1.54100, spodziewając się, że ruch w górę będzie kontynuowany;
  • Sprzedaż, gdy cena spadnie poniżej poziomu 1.53300, ustawiając zlecenie Sell Stop np. po cenie 1.53000, oczekując dalszego spadku ceny.

 

Zasadniczo, Inwestor może być zainteresowany zleceniami warunkowymi Buy Stop oraz Sell Stop gdy spodziewa się na rynku przełamania danego zakresu cen i kontynuowania ruchu w tym kierunku. Dodatkowo, w przypadku gdy przewidywany scenariusz zakłada, że po przełamaniu rynek tymczasowo cofnie się aby później kontynuować kierunek przełamania, można brać pod uwagę zlecenia Buy Stop Limit oraz Sell Stop Limit.
 

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij