EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Bid | Ask | Spread - pojęcia

Praktyczna wskazówka:

  • Na platformach MetaTrader istnieje możliwość pokazania dodatkowych kolumn z danymi w oknie Market Watch. Możesz to zrobić naciskając prawym klawiszem myszki w każdym miejscu okna, a następnie klikając lewym klawiszem na „Kolumny”. Pojawi się menu, z którego możesz wybierać odpowiednią opcję.

 


 

Cena jest kluczowym elementem inwestowania na rynku finansowym. Platforma transakcyjna HighSky  prezentuje ceny instrumentów w czasie rzeczywistym, nie tylko na rachunkach rzeczywistych, ale również na rachunkach demo. Bieżące ceny instrumentów przedstawiane są zarówno w formie liczbowej (po lewej stronie ekranu w oknie „Market Watch”), jak i graficznej. Wykresy ilustrują również historyczne zmiany cen instrumentów (Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat analizy i podejmowania decyzji w oparciu o wykresy przejdź do: Analiza techniczna.

 

Bieżąca cena instrumentu finansowego posiada przynajmniej trzy parametry:

  • Symbol instrumentu finansowego – np. EURUSD dla pary walutowej Euro względem Dolara, czy GOLD dla instrumentu towarowego złoto,
  • Bid – najwyższa cena, po której inwestor może sprzedać kontrakt – tj. otworzyć krótką pozycje,
  • Ask – najniższa cena, po której inwestor może kupić dany kontrakt -tj. otworzyć długa pozycję.

 

Innymi słowy, gdy inwestor będzie zainteresowany otwarciem długiej pozycji lub zamknięcie krótkiej, już otwartej pozycji, interesować go będzie cena Ask. Natomiast jeżeli inwestor będzie chciał otworzyć krótką pozycję lub zamknąć, już otwartą długą pozycję, interesować go będzie cena Bid.

 

W oknie Market Watch można śledzić również inne dane, które mogą być użyteczne, np.:
- Time – czas ostatniej zmiany ceny - szczególnie przydatny dla instrumentów najmniej płynnych,
- Bid High oraz Bid Low – odpowiednio maksymalna i minimalna cena Bid danego dnia,
- Ask High oraz Ask Low – odpowiednio maksymalna i minimalna cena Ask danego dnia.

 

Inne niezwykle istotne pojęcie to Spread czyli różnica pomiędzy ceną Bid i Ask.

Spread jest mierzony w punktach. Z reguły najbardziej popularne instrumenty mają najniższy spread ze względu na dużą płynność wynikającą z zainteresowania nimi inwestorów. 

 

Przykład:
Na instrumencie EURUSD cena Bid/Ask jest podana jako: 1,4020/1,4022. W takim przypadku spread będzie równy różnicy tj. 1,4022 – 1,4020 czyli 0,0002. Oznacza to, że spread wynosi  2 punkty.

GBPUSD - 1,6059/1,6062 – spread wynosi 3 punkty,
GOLD – 1600,20/1600,90 – spread wynosi 70 punktów.

 

Aby określić czy warunki na danym instrumencie są korzystne, należy porównać spread ze zmiennością w danym okresie czasu. Ogólnie, im niższa zmienność i krótszy horyzont czasowy, tym większą wagę należy zwrócić na spread.

 

Najczęściej to spread, i w pewnych warunkach punkty swapowe (opisane tutaj) stanowią jedyne koszty transakcji na instrumentach CFD. Wartość spreadu jest bezpośrednio związana z płynnością i zmiennością danego rynku.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij