EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Zlecenie Stop Loss zostanie automatycznie zrealizowane w momencie gdy cena rynkowa osiągnie założony poziom

Praktyczna wskazówka:

Zlecenie Stop Loss jest powiązane z pozycją, dla której zostało ustalone w taki sposób, że zamknięcie pozycji np. ręcznie, anuluje automatycznie zlecenie Stop Loss .

Najłatwiejszy sposób ustawienia zlecenia Stop Loss to podwójne kliknięcie lewym klawiszem myszki w kolumnie S/L czy T/P otwartej pozycji. Inna metoda to kliknięcie prawym klawiszem myszki na otwartej pozycji i wybranie opcji “Modyfikuj lub usuń” z rozwijającego się menu.

 

Pojawi się nowe okno posiadające w tytule opis aktywnej pozycji.

 

Aby ustawić nowy Stop Loss jako konkretną wartość cenową należy wpisać zakładaną cenę w pole „Stop Loss”. Ustawienie nowego Stop Loss w punktach w stosunku do ceny bieżącej możliwe jest dzięki wypełnieniu pola „Punkty” po prawej stronie okna.

W praktyce wygląda to następująco: załóżmy, że Inwestor ma otwartą długą pozycję na parze walutowej USDCHF, obecna cena Bid wynosi 1.0278, natomiast Ask 1.0281. Inwestor może wybrać jedną z następujących opcji:

 

  • Ustalić Stop Loss po zdefiniowanej cenie – np. Inwestor bierze pod uwagę poziom 1.0260, jako istotny z punktu widzenia analizy technicznej;
  • Założyć, że ta pozycja nie powinna przynieść większej straty niż określona liczba punktów. Np. jeśli jego decyzją jest aby strata nie była większa niż 40 punktów to wartość 40 powinna zostać umieszczona w polu „Punkty” po prawej stronie okna.

 

stop loss | metatrader

 

Jeśli nowy Stop Loss jest zdefiniowany poprawnie, przycisk “Modyfikuj…” powinien stać się aktywny. Naciskając przycisk, nowe zlecenie Stop Loss zostanie potwierdzony i pojawi się w informacji o pozycji w oknie Toolbox w dolnej części platformy. Stop Loss dla długiej pozycji zostanie aktywowany w momencie, gdy cena Bid osiągnie ustalony poziom. Dla krótkiej pozycji aktywacja zostanie zrealizowana po cenie Ask.
 

Kiedy przycisk “Modyfikuj…” nie jest aktywny?

Należy zwrócić uwagę, że przycisk “Modyfikuj…” nie będzie aktywny, gdy parametry zlecenia Stop Loss nie zostaną wprowadzone poprawnie. Aby poprawnie ustawić Stop Loss, powinny  zostać spełnione następujące warunki:

  • Dla długiej pozycji – jeśli Stop Loss jest ustawiony jako określona cena, to powinna być ona niższa niż bieżąca cena rynkowa;
  • Dla krótkiej pozycji – jeśli Stop Loss jest ustawiony jako określona cena, to powinna być ona wyższa niż bieżąca cena rynkowa.

 

Co więcej, wartość Stop Loss nie powinna być bliżej bieżącej ceny rynkowej niż zdefiniowany poziom limitu w  Tabeli limitów.

Np. jeśli Tabela określa limit dla USDCHF na poziomie 5 punktów, cena Bid wynosi 1.0278 a Ask 1.0281, Inwestor może:

  • Ustalić Stop Loss dla długiej pozycji po cenie 1.0273 lub niższej;
  • Ustalić Stop Loss dla krótkiej pozycji po cenie 1.0286 lub wyższej.

 

Dokładamy wszelkich starań w celu utrzymywania limitów najniżej jak to możliwe, jednak jest to uwarunkowane zmiennością oraz płynnością rynku.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij