EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Ochrona otwartej pozycji | HighSky Brokers

Praktyczna wskazówka:

Korzystanie z automatycznych zleceń w celu zamykania pozycji jest decyzją Inwestora. Ważne jest jednak, aby zrozumieć potencjalne możliwości i zagrożenia związane z tymi zleceniami.

 

Niektórzy inwestorzy twierdzą, że nie ma znaczenia kiedy i jaką pozycję otwieramy. Wynik zależy od czasu i sposobu jej zamknięcia. Jako że takie stwierdzenie może być nieco prowokujące należy powiedzieć, że inwestor otwierający pozycję powinien przewidywać, jak ta transakcja może się zakończyć. Działanie na rynku finansowym zawsze łączy się z ryzykiem – w szczególności, gdy korzysta się z instrumentów z dźwignią finansową takich jak CFD. Ryzykiem tym można i powinno się zarządzać.

Najprostszymi metodami mającymi na celu ograniczenie potencjalnych strat lub zamknięcie pozycji na określonym poziomie cen są:

  • Zlecenie Stop Loss – automatyczne zamknięcie otwartej pozycji, gdy cena rynkowa osiągnie określony poziom. Zlecenie Stop Loss może być rozumiane jako negatywny scenariusz dla inwestora, podczas którego określona cena zamknięcia transakcji jest mniej korzystna niż bieżąca cena rynkowa. Można też rozumieć, że Stop Loss chroni inwestora przed nieprzewidywalnymi stratami;
  • Zlecenie Take Profit – funkcjonuje na podobnej zasadzie jak Stop Loss, ale może być rozumiane jako pozytywny scenariusz dla inwestora, ponieważ ustalona cena zamknięcia transakcji jest bardziej korzystna niż obecna cena rynkowa. W skrócie, zlecenie Take Profit  zabezpiecza zyski lub zmniejsza straty, jeśli warunki rynkowe na to pozwalają.

 

stopp loss | take profit | zlecenia

 

Jak zlecenia Stop Loss i Take Profit funkcjonują w praktyce? Załóżmy, że Inwestor otworzył pozycję na wybranym instrumencie. Jakie powinien zadać sobie pytania?:

 

Ważne jest aby pamiętać, że w określonych warunkach rynkowych zlecenie Stop Loss oferuje jedynie ograniczony zakres ochrony przed stratami, np. ma to miejsce w momencie realizacji zlecenia w czasie otwierania danego rynku. Jeśli rynek otwiera się po cenie mniej korzystnej niż ta ustawiona w Stop Loss, zlecenie zostanie zrealizowane na poziomie obecnej ceny rynkowej z tego względu, że cena ustalona nie jest dostępna. Jest to standardowa procedura na rynkach finansowych.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij