EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Chcę dowiedzieć się więcej o handlu na rynkach finansowych. Jak mam zacząć?

Nauka o rynkach finansowych jest bardziej skuteczna, kiedy łączy się teorię z praktyką. Aby nabyć praktycznego doświadczenia, zalecamy skorzystanie z naszego rachunku demo, który pomoże Ci zaznajomić się z różnymi rynkami oraz instrumentami. Z teorią można zapoznać się na naszej stronie internetowej, znaleźć w wielu książkach czy innych zasobach internetowych. Najważniejszymi zagadnieniami są: analiza fundamentalna, analiza techniczna, zarządzanie ryzykiem i czynniki psychologiczne.

Co wpływa na zmiany cen na rynku?

Istnieje wiele różnych czynników, które mają wpływ na dynamikę rynków finansowych. W szerokim znaczeniu rynek można rozumieć jako miejsce, w którym spotyka się popyt i podaż, a inwestorzy starają się zrozumieć co i jak wpływa na te dwie siły. Inwestorzy będący po stronie popytu, mogą działać pod wpływem nie tylko czynników fundamentalnych, ale również innych elementów takich jak strach, pewność siebie, czy zachowanie pozostałych uczestników rynku. Inwestorzy po stronie podaży mogą podejmować decyzje pod wpływem czynników, takich jak: wydarzenia losowe, siły wyższe, pogoda czy inne czynniki opisane w części dotyczącej analizy fundamentalnej.

Czy jest coś takiego jak psychologia rynku?

Zdecydowanie, tak. Niektórzy twierdzą, że dobry inwestor powinien mieć postawę pokerzysty. Oznacza to, że powinien odstawić na bok emocje i skupić się jedynie na informacjach związanych z portfelem inwestycyjnym. Jest to trudne do osiągnięcia bez pracy nad sobą, samokształcenia i poprawy własnego podejścia psychologicznego do handlu. Pomocne mogą okazać się informację na temat podstawowych psychologicznych wzorców zachowań inwestorów, umieszczone na naszej stronie internetowej.

Czy to możliwe, aby stać się zawodowym inwestorem?

Zostanie zawodowym inwestorem jest marzeniem wielu osób rozpoczynających przygodę z handlem. Jest prawdą, że są inwestorzy, szczególnie w instytucjach tj. fundusze hedgingowe, którzy traktują handel na rynkach finansowych jako główne źródło dochodu. Osiągnięcie takiego poziomu wiedzy często jest bardzo trudne, wymaga czasu na doskonaleniu technik handlu, zarządzania ryzykiem oraz własnej postawy psychologicznej

Czy występują jakieś typowe psychologiczne zachowania inwestorów?

Zachowanie inwestorów jest przedmiotem badań dyscypliny naukowej zwanej finansami behawioralnymi. Typowe modele zachowania, które można wymienić to m.in.: efekt stada, efekt nadmiernej pewność siebie czy teoria żalu. Więcej informacji można znaleźć w części poświęconej psychologii rynkowej.

Zazwyczaj handluję kierując się intuicją – jak mogę poprawić swoje wyniki finansowe?

Intuicja może czasami odgrywać znaczącą rolę w procesie inwestycyjnym, ale nie powinna stanowić jedynego narzędzia, z którego inwestor korzysta. Na początku powinno się przeanalizować poszczególne instrumenty. Następnie, bardzo istotne jest określenie pewnego planu i postępowanie zgodnie z nim. Są to prawdopodobnie najczęściej pomijane kroki w procesie inwestycyjnym. Podstawowe zagadnienia związane z zarządzanie ryzykiem można znaleźć na naszej stronie internetowej w części dotyczącej zarządzania ryzykiem. Nie należy być zbyt zachłannym – ceny zazwyczaj nie rosną i nie spadają nieskończenie długo, a rynek nie zawsze powraca do takiego poziomu aby zniwelować poniesione straty. Warto brać pod uwagę wszystkie dostępne narzędzia wspierające podejmowanie decyzji inwestycyjnych – takie jak narzędzia analizy technicznej dostępne na naszej platformie MetaTrader5.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij