EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Głowa z ramionami - formacja odwrócenia trendu

Praktyczna wskazówka

Czasami występuje fałszywy sygnał, gdy cena przekraczy linię szyji a następnie powróci do poprzednich (wyższych) poziomów. Można wtedy powiedzieć, że formacji głowa i ramiona się nie udało.

 

Jednakże, po przekroczeniu przez cenę linii szyj, należy ją uważać z linię oporu. Dopóki cena pozostaje poniżej poziomu tej linii można oczekiwać tendencji spadkowej na rynku.

Rodzaj wykresu: Słupkowy, świecowy

Dotyczy: Reversal

Znaczenie: Wysokie

 

 

Formacja głowy i ramion jest wśród inwestorów bardzo poszechną i popularną formacja odwrócenie trendu. Podstawowy typ tej formacji uwzględnia jedno lewe ramię, jedną głowę oraz jedno prawe ramię. Głowa i ramiona mogą być podzielone na górne i dolne formacje. Górna głowa i ramiona oznaczają odwrócenie trendu rosnącego, natomiast dolna głowa i ramiona odwrócenie trendu spadkowego.

 

head and shoulders

 

Górne głowa i ramiona mogą się formować po trendzie wzrostowym, który następnie się odwraca tworząc lokalne maksima. Te lokalne maksimum nosi nazwę lewe ramię. Po uformowaniu ramienia, cena zacznie ponownie wzrastać,a po pewnym czasie spadać formując kolejne punkty maksymalne pod nazwą głowa – tym razem wyżej niż ramiona (zarówno te lewe jak i prawe).

 

Jak tylko głowa jest utworzona, cena przestaje spadać i zaczyna rosnąć  aby uformować prawe ramię. Należy wówczas narysować linię łączącą dwa najniższe punkty tej formacji (dwa punkty pomiędzy ramionami a głową). Linia ta nosi nazwę „linii szyji”(dekoltu), która może być pozioma, rosnąca lub malejąca. Szyja w tej formacji działa jako linia wsparcia, która jak zostanie przekroczona, potwierdzi kontynuację trendu spadkowego.

 

Jak tego używać w MetaTrader 5:

 

+ Patrz na wyraźny trend wzrostowy, który zaczyna spadać formując lokalne punkty maksymalne.
+ Punkt w którym cena rozpoczyna ponowny wzrost aby utworzyć głowę nosi nazwę dekoltu.
+ Głowa składa się z kolejnych lokalnych maksimów położonych wyżej niż ramię; od linii szyji cena wzrośnie i spowrotem spadnie.
+ Kolejny punkt szyj jest formowany w momencie kiedy cena zaczyna rosnąc aby utworzyć prawę ramię, jest bardzo ważny. Prosta linia może być narysowana po kliknięciu na ikonkę „Rysuj linię trendu”, rozpoczynając od lewej stronie szyj przez prawą stronę szyji i dalej.
+ Linia ta, niekoniecznie prosta, jest potencjalnym wskaźnikiem, że jak prawe ramię jest poprawnie uformowane a cena przekroczy linie szyj  można oczekiwać znaczącego jej spadku.

 

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij