EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Podstawowe rodzaje wykresów

Praktyczna wskazówka:

  • Wykresy słupkowe mogą być przydatnie do analizy trendu w średnim i długim terminie.

 

Istnieje wiele rodzajów wykresów stosowanych w analizie technicznej, które pokazują ruchy cenowe w danym okresie. To, jaki wykres stosować jest kwestią preferencji inwestora. Najbardziej popularne są wykresy liniowe, często wykorzystywane w mediach.

 

 

Często stosowanymi wykresami są wykresy słupkowe i świecowe (również znane jako wykresy japońskie) – obydwa preferowane przez inwestorów ze względu na wszechstronność oraz ilość informacji w nich zawartych.

 

Do  pozostałych wykresów należą m.in. wykresy punktowo-symboliczne lub histogramy.

 

Wykresy liniowe

 

Wykresy liniowe są preferowane przez media, ze względu na ich prostotę. Przedstawiają one cenę (zazwyczaj średnią bądź zamknięcia) aktywów  (towarów lub walut), na przestrzeni określonego przedziału czasowego. Są przydatne do szybkiego podglądu cen w średnim i długim terminie.

 

technicka-analyzacarove-a-sloupcove-grafy

 

Jak je stosować w MetaTrader 5:

  • Naciśnij przycisk wykresu liniowego
  • Menu - Wykresy – wykres liniowy lub
  • naciśnij Alt + 3

 

 

Wykresy słupkowe

 

Wykresy słupkowe,  zwane również OHLC są graficzną reprezentacją poziomów cenowych w określonym z góry horyzoncie czasowym. Są przedstawione jako jeden słupek pionowy oraz dwie linie poziome na każdej ze stron słupka. Słupek pionowy oznacza ruch cenowy w danym czasie, np. 1, 5 czy 10 minut.

 

Cena otwarcia w danym interwale czasowym jest odzwierciedlona po lewej stronie słupka poziomą linią. Cena zamknięcia  jest zaznaczana na podobnej zasadzie po prawej stronie pionowego słupka i może być wyższa lub niższa niż cena otwarcia. W wybranym okresie zarówno cena maksymalna jak i minimalna są określone jako punkty ekstremalne długości słupka pionowego. Cena minimalna stanowi ekstremalny punkt w dolnej części słupka pionowego, cena maksymalna stanowi ekstremalny punkt w górnej część słupka pionowego.

 

technicka-analyzacarove-a-sloupcove-grafy

 

Jak to stosować w MetaTrader 5:

  • naciśnij przycisk wykresu słupkowego lub
  • naciśnij wykres słupkowy z menu wykresy
  • ostatecznie można nacisnąć “Alt” + “1”

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij