EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Wskaźnik On Balance Volume opiera się na relacji wolumenu obrotu na danym instrumencie finansowym i ceny bieżącej, co może być stosowane przy prognozowaniu cen.

Rule of thumb

Przydatność wskaźnika OBV polega na założeniu, że wolumen wyprzedza ceny. Chociaż wartości OBV nie mają większego znaczenia, OBV może być stosowany jako wskaźnik prognozujący, gdyż zmiany jego trendu, poziomy wsparcia i oporu mogą dostarczyć sygnałów odnoszących  się do danego instrumentu finansowego.

Stworzony przez Joe Granville’a, wskaźnik On Balance Volume odzwierciedla wartości popytu i podaży na dany instrument finansowy. Wzór na jego zastosowanie jest podobny do Accumulation/Distribution index, ponieważ oba wskaźniki mierzą przepływ kapitału.

 

obv, on balance volume, indicator, money flow

 

Konstrukcja wskaźnika OBV opiera się na zależności pomiędzy wolumenem obrotu i zmianami cen. Stosowany wzór jest dość prosty – jeśli bieżąca cena zamknięcia jest wyższa niż ostatnia  cena zamknięcia, to bieżący wolumen obrotu jest dodawany do poprzedniej wartości wskaźnika OBV.

 

Z drugiej strony, jeśli bieżąca cena zamknięcia jest niższa niż poprzednia, bieżący wolumen obrotu jest odejmowany od poprzedniej wartości OBV.

 

Sygnały wygenerowane przez OBV mogą być zinterpretowane za pomocą dywergencji występującej pomiędzy cenami a wartościami wskaźnika. Jeśli OBV rusza się w tym samym kierunku co ceny, to będzie to oznaczało potwierdzenie trendu, podczas gdy różnice pomiędzy wartością wskaźnika a cenami mogą zakwestionować bieżący trend i sugerować jego odwrócenie w kierunku określonym przez wskaźnik OBV.

 

How to use it with MetaTrader 5:

  • W menu MT5 należy wybierać „wstaw – wskaźniki  – Wolumeny – On Balance Volume”
  • Dla parametru „Wolumen” należy wybrać „tick” zamiast „real”
  • On Balance Volume zostanie automatycznie obliczony przez MetaTrader 5

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij