EURUSD 1.1427 USDJPY 112.44 USDCAD 1.3300 EURCZK 25.844 USDCZK 22.611 EURPLN 4.2883 USDPLN 3.7534
EURUSD 1.1427 USDJPY 112.44 USDCAD 1.3300 EURCZK 25.844 USDCZK 22.611 EURPLN 4.2883 USDPLN 3.7534

Otwórz rachunek demo

Otwórz rachunek demo

Odbierz darmowego ebooka.

Sprawdź platformę!

Sprawdź platformę!

Odbierz darmowego ebooka.

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Bonus do każdego depozytu

Bonus do każdego depozytu

Odbierz dodatkowe 10%

Parabolic SAR jest łatwym w użyciu wskaźnikiem trendu, reprezentujący w formie graficznej potencjalne miejsce odwrócenia trendu.

Praktyczna wskazówka

W zależności od ustawień, Parabolic SAR może śledzić ceny rynkowe, bliżej i szybciej zareagować na zmiany, jednak może do doprowadzić do zwiększenia ilości fałszywych sygnałów.

Parabolic SAR został stworzony przez Wellesa Wildera i oparty jest na raczej skomplikowanym wzorze, jednak podlega łatwemu użyciu. W momencie jego zastosowania, na wykresie pojawiają się liczne kropki poniżej lub powyżej ceny bieżącej.

 

Parabolic SAR, indicator, chart, dots

 

Kropki reprezentują punkty potencjalnego odwrócenia trendu bieżącego trendu rynkowego. Tak więc, kropki w przypadku trendu wzrostowego są umieszczone poniżej ceny bieżącej, natomiast w trendzie spadkowym powyżej.

 

Umiejscowienie kropek odzwierciedla dynamikę obecnego trendu. Im większy dystans pomiędzy kropkami tym silniejsze ruchy cen. Analogicznie, im bliżej znajdują się kropki tym mniejsze są wahania cenowe.

 

Parabolic SAR śledzi cenę bieżącą podobnie jak kroczące stop-loss (trailing stop). W przypadku trendu wzrostowego kropki będą wzrastać wraz z ceną jednak, w momencie gdy ceny zaczną spadać zostaną na tym samym poziomie. Moment odwrócenia trendu ma miejsce wtedy, kiedy ceny przekraczają poziom danej kropki. W przypadku zmiany trendu z wzrostowego na spadkowy cena bieżąca znajdzie się niżej niż ostatnia narysowana kropka.

 

Jak je używać w MetaTrader 5:

+ W menu MT5 należy wybierać „Wstaw – Wskaźniki  – Trend – Parabolic SAR”
+ Parabolic SAR zostanie automatycznie wprowadzony przez MetaTrader5 na wykresie cen

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij