EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Dla początkujących

Dla początkujących

Jak grać na Forex

Oscylatory, czyli bardzo przydatne instrumenty pokazujące dynamikę cen

Praktyczna wskazówka

Podczas gdy oscylatory mogą dostarczyć ważnych informacji w okresach braku trendu, to wskaźniki trendu mają tendencję do osiągania lepszych wyników, gdy występuje wyraźny ruch cenowy.

Właściwie sztuka polega na tym, aby określić, które z narzędzi powinno być zastosowane w danej sytuacji.

Oscylatory są popularne wśród inwestorów kierujących się analizą techniczną, ponieważ pokazują zarówno jak szybko ceny się zmieniają, jak i kierunek tych zmian.  Formacje cenowe mają na celu analizę trendu oraz potencjalnych punktów jego odwrócenia, a oscylatory starają się tłumaczyć dynamikę cen, poprzez określenie momentu wykupienia i wyprzedania.

 

technical analysis - oscillators

 

Zazwyczaj oscylatory odzwierciedlają zmiany cenowe względem pewnych wartości określonych jako wartości graniczne, w ramach których oscylator się waha.   Zbliżanie się cen do górnych wartości ekstremalnych sprzyja uznaniu  instrumentu za przeszacowany,  do dolnych granic – za niedoszacowany. Oczywiście  stanowi to jedynie przykład, a właściwa interpretacja danego oscylatora jest uzależnione od jego konstrukcji.

 

Najbardziej podstawowy sposób interpretacji oscylatorów odnosi się do poziomów wykupienia i wyprzedania.
Gdy oscylator znajduje się w górnej części swojego zakresu można oczekiwać spadków lub spowolnienia istniejącego trendu wzrostowego. W przypadku gdy ten sam wskaźnik dociera do dolnego zakresu swoich wahań, rosną szanse na wzrost ceny instrumentu.

 

Sygnały można również otrzymać w przypadku tzw. dywergencji  - sytuacji, w której ruch oscylatora nie jest potwierdzony ruchem  instrumentu finansowego. Przyjmuje się założenie, że rynek cofnie się w kierunku określonym przez oscylator.  

 

oscillators analysis

 

Niektóre oscylatory mogą również być analizowane w ten sam sposób, co wykres cenowy. W tym znaczeniu trend, linie trendu czy formacje (takie jak prostokąt czy trójkąt) mogą być zidentyfikowane na wykresie oscylatora . Wyniki takiej analizy mogą wskazywać na potencjalne zmiany danego oscylatora i tym samym cen instrumentu finansowego.

 

Oscylatory wraz z innymi narzędziami, takimi jak wskaźniki trendu czy formacje cenowe, mogą dostarczyć dokładnych informacji o danym instrumencie. Ogólnie uważa się, że oscylatory funkcjonują lepiej, gdy można zaobserwować trend horyzontalny. Natomiast dostarczają nieco gorsze wyniki w przypadkach szybko poruszających się trendów.

 

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij