Oscylatory, czyli bardzo przydatne instrumenty pokazujące dynamikę cen
Praktyczna wskazówka
Podczas gdy oscylatory mogą dostarczyć ważnych informacji w okresach braku trendu, to wskaźniki trendu mają tendencję do osiągania lepszych wyników, gdy występuje wyraźny ruch cenowy.
Właściwie sztuka polega na tym, aby określić, które z narzędzi powinno być zastosowane w danej sytuacji.
Oscylatory są popularne wśród inwestorów kierujących się analizą techniczną, ponieważ pokazują zarówno jak szybko ceny się zmieniają, jak i kierunek tych zmian. Formacje cenowe mają na celu analizę trendu oraz potencjalnych punktów jego odwrócenia, a oscylatory starają się tłumaczyć dynamikę cen, poprzez określenie momentu wykupienia i wyprzedania.
Zazwyczaj oscylatory odzwierciedlają zmiany cenowe względem pewnych wartości określonych jako wartości graniczne, w ramach których oscylator się waha. Zbliżanie się cen do górnych wartości ekstremalnych sprzyja uznaniu instrumentu za przeszacowany, do dolnych granic – za niedoszacowany. Oczywiście stanowi to jedynie przykład, a właściwa interpretacja danego oscylatora jest uzależnione od jego konstrukcji.
Najbardziej podstawowy sposób interpretacji oscylatorów odnosi się do poziomów wykupienia i wyprzedania.
Gdy oscylator znajduje się w górnej części swojego zakresu można oczekiwać spadków lub spowolnienia istniejącego trendu wzrostowego. W przypadku gdy ten sam wskaźnik dociera do dolnego zakresu swoich wahań, rosną szanse na wzrost ceny instrumentu.
Sygnały można również otrzymać w przypadku tzw. dywergencji - sytuacji, w której ruch oscylatora nie jest potwierdzony ruchem instrumentu finansowego. Przyjmuje się założenie, że rynek cofnie się w kierunku określonym przez oscylator.
Niektóre oscylatory mogą również być analizowane w ten sam sposób, co wykres cenowy. W tym znaczeniu trend, linie trendu czy formacje (takie jak prostokąt czy trójkąt) mogą być zidentyfikowane na wykresie oscylatora . Wyniki takiej analizy mogą wskazywać na potencjalne zmiany danego oscylatora i tym samym cen instrumentu finansowego.
Oscylatory wraz z innymi narzędziami, takimi jak wskaźniki trendu czy formacje cenowe, mogą dostarczyć dokładnych informacji o danym instrumencie. Ogólnie uważa się, że oscylatory funkcjonują lepiej, gdy można zaobserwować trend horyzontalny. Natomiast dostarczają nieco gorsze wyniki w przypadkach szybko poruszających się trendów.